Tokat Valiliği
Tokat Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Tokat Valiliği
Tokat Valiliği

2019 Yılına ait Atık Beyanı verme süresi 30 Nisan 2020 ye kadar uzatıldı

27 Mart 2020
2019 Yılına ait Atık Beyanı verme süresi 30 Nisan 2020 ye kadar uzatıldı

      İlimizde faaliyet gösteren işletmelere yönelik her yıl yapılması gereken atık beyanları 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile başlamış olup 31 Mart 2020 tarihinde sona erdirilmesi planlanmakta idi ancak Dünya çapında yaşanan COVİT-19 isimli hastalıkla mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle beyan yapmak isteyen tesis sorumlularının gerek İl Müdürlüklerimize gerekse Bakanlığımıza ulaşımı gerekmesi halinde oluşacak yoğunluğun risk oluşturmaması açısından TABS(Atık Beyan Sistemi) beyan dönemi 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. 

     Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden online olarak yapılacak beyanlarda, sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır.  Bu kapsamda entegre çevre bilgi sistemi kayıtlarını yapmayan işletmelerin kayıtlarını 30 Nisan 2020 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri için EÇBS sistemi içerisinde yer alan yardım videolarından yararlanılabilir.

      Kayıt işlemlerinde problem yaşayan işletmeler İl Müdürlüğümüz Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler.

Çevre Mevzuatı gereği tehlikeli ve tehlikesiz atık üreticileri atık beyan formunu her yıl bir önceki yılın bildirimini içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan web tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak ve çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür. Bahsedilen beyan formlarının doldurulması için hazırlanan web tabanlı programa https://ecbs.cevre.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Entegre çevre bilgi sisteminde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (TABS bileşeni) atık üreticilerinin beyan girişine açılmış olup 30 Nisan 2020 tarihine kadar beyan girişleri yapılabilecektir.

Atık üreticilerinin, yükümlülüklerini yerine getirmeleri için öncelikle Bakanlığımızın Entegre Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıt olmaları gerekmektedir. Üreticiler, e-devlet şifresi ile https://ecbs.cevre.gov.tr adresinden Entegre Çevre Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak Atık Yönetim Uygulaması altında yer alan beyan formlarını (TABS) doldurup onaylayarak çıktı alabileceklerdir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır