“ÇEVRE KORUMA EĞİTİMLE BAŞLAR EĞİTİM SENİNLE BAŞLAR” projesinin tanıtımı ve ÇEVRE EĞİTİM MERKEZİ ‘nin açılışı yapıldı.
30 Nisan 2018

Müdürlüğümüzce 2018 yılı başında “Çevre Koruma Eğitimle Başlar Eğitim Seninle Başlar” isimli proje bir eğitim projesi hazırlanmıştır ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuştur. Hazırlanan proje ile şehrimizde atık yönetiminde daha bilinçli bir tüketim kültürünün  oluşumunu sağlamak amacıyla kaynakların etkin kullanılması için çevreye ve insana saygılı, geri dönüşümün önemini bilen bir hedef kitlenin çevre koruma konusunda eğitimi amaçlanmıştır. Projede eğitim yeri olarak İl Müdürlüğü hizmet binası içerisinde küçük bir merkez oluşturulmuş ÇEVRE EĞİTİM MERKEZİ (ÇEM) adı ile isimlendirilmiştir

Bakanlığımızca kabul edilen projenin bütçesi ile eğitim merkezini donanımı yapılmıştır. Yıl boyunca sürecek projede hedef kitle kadınlardır. Eğitim için; Halk Eğitim Merkezi, Belediyeye ait Kültür ve Sanat Merkezi ve Kuran Kursundaki kursiyer bayanların Çevre Eğitim Merkezine araçla gelip gitmesi sağlanacaktır. Bazı günlerde ise buralara İl Müdürlüğü olarak gidilerek her bir eğitimde 2 saat olmak üzere kadınlara toplamda yılsonuna kadar 50 saat süre ile “Çevre Bilinci” konulu eğitim verilecektir. Eğitim sonunda çeşitli promosyonlar, bilgilendirici broşür, kitapçık ve “Katılım Belgesi” verilecektir. Ayrıca katılımcılar belli periyotta İlimizdeki mevcut atık konusunda lisans ve belgeye sahip tesislere götürülecektir.

Eğitim Merkezinin açılışında Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali YILMAZ‘ın konuşmalarının ardından, Proje Yürütücülüğünü yapan Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Yasemin İSPİRLİ GÖKREM “Çevre Koruma Eğitimle Başlar Eğitim Seninle Başlar’  projesinin tanıtımı kamu kurum ve kuruluşu temsilcilerine yapmıştır. Müteakip Vali Toraman ve protokol üyelerinin katıldığı törenle  Çevre Eğitim Merkezi’nin açılışı yapılarak Çevre Bilinci’ konulu ilk‘seminerin protokol eşlerini verilmesinin ardından program sona erdi.

Programa Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut BİÇEROĞLU, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sefa TARHAN’ın yanı sıra birçok kurum kuruluş temsilcileri katıldılar.