Çevre Dostu Ulaşımla Sağlıklı Yaşam için Haydi Pedal Çevirmeye
25 Ekim 2017

                Avrupa’da ve ülkemizde de her yıl 16-22 Eylül tarihleri arası Avrupa Hareketlilik Haftası olarak kutlanmaktadır. 16 -22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası ve “Otomobilsiz Kent Günü”  2002 yılından bu yana ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır. Bu haftanın genel amacı, ulaşım ve nakliye faaliyetlerindeki artışa paralel olarak artan motorlu araç trafiğinin kentsel alanda yol açtığı kirliliğe karşı vatandaşların bilinçlendirilmesini teşvik etmektir. Kutlamalar çerçevesinde; trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin, motorlu taşıtlardan kaynaklanan trafiğin, gürültünün ve trafik stresinin azaltılması aynı zamanda fiziksel hareketliliğin artırılması ve kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, amaçlanmaktadır.

 Bu nedenle günlük hayatta ulaşım alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirerek, hareketli bir yaşam ve bisikletle ulaşım olanaklarını yaşam biçimimize eklemekle;  egzoz kaynaklı hava kirliliğini azaltmış olurken hem sağlığımızı, hem de sağladığınız tasarrufla bütçemizi de koruyabilmiş olmaktayız.

Bu bağlamda şehrimizde yaşayan halkımıza çevreci ulaşım alternatiflerinden olan bisikletle ulaşım konusunda farkındalık oluşturmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü, Yeşilay ve TODEX katkılarıyla, İl Müdürlüğümüz hizmet binası bahçesinden başlayarak 600 Evler Mahallesi Fidanlık Caddesi Geksi Kanalı boyunca “Çevre Dostu Ulaşımla Sağlıklı Yaşam” konulu bir bisiklet turu etkinliği düzenlenmiştir.