5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
05 Haziran 2017

5 Haziran Çevre Günü münasebetiyle,  05.06.2017  tarihinde  saat  10:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda İl Müdürümüz Sayın Ali YILMAZ tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı’mızın okunması, İl Müdürümüzün günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ile devam etmiştir.

İl Müdürümüz konuşmalarında; Dünya  Çevre Günü, ilk defa 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar kutlanarak gelmiş bir farkındalık günüdür.

5 Haziran Dünya Çevre Günü, doğanın korunması konusunda duyarlılığı arttırmak, her geçen gün artarak devam eden çevre sorunlarına dikkat çekerek daha sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamanın temel ihtiyaç olduğu günümüzde, çevreyi korumanın önemini vurgulamak, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha da yoğun ve kesintisiz bir mücadele sürdürme kararı almak ve uygulamaya koymak için bir fırsattır.

Çevre kirliliği ile mücadele etmek, doğayla uyum içerisinde yaşamak, her bireyin asli görevleri arasında olmalıdır. İnsanlar yaşadıkları çevreyi koruma, bilinçli kullanma, kollama, etkin çevre politikalarını destekleme ve yaygınlaştırma politikası gütmelidir. Her insanın büyüğüyle küçüğüyle yaşlısıyla genciyle günlük hayatta alabilecek küçük tedbirlerle çevre kirliliğiyle mücadele etmesi, doğal hayatı gelecek nesillere yaşanabilir, yeşil ve temiz bir dünya bırakmanın küçük ama belki de en önemli adımı olacaktır.

Anayasanın 56.Maddesinde"Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir" denilmektedir. Bu nedenle her insan çevreci olmak ve bu sorumluluğu taşımak zorundadır. Çevre bilincinin bireylerde özellikle gençler ve çocuklarda bir yaşam biçimi ve davranış şekli haline getirilmelidir. Bu da ortaklaşa ve daha etkin bir çalışma ile mümkündür.

Çevre, bize geçmişten kalan bir miras değil; korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere en güzel şekilde devredilmesi gereken bir emanettir. Yapmamız gereken; Çevre ile dost, sanayi ve kentleşme politikaları üreterek, insanımızı bu konuda bilinçlendirmek ve yaşadığımız coğrafyanın ne denli mükemmel bir doğaya sahip olduğunu ve bunu korumamız gerektiğini insanlarımıza anlatmaktır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak çevremizin korunması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hedefimiz İlimizi “Yaşanabilir Çevre ve Marka Şehirler ” anlayışı içerisinde geleceğe taşımaktır. Bizim gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli şey, yaşanabilir bir dünyadır. Hepimizin çevre bilinci konusunda zihinlerimize kazınması gereken nokta; doğanın yaşamak için insanoğluna ihtiyacı olmadığı, ama insanoğlunun var olduğu sürece yaşamını devam ettirebilmek için doğaya ihtiyaç duymasıdır.

            Bu kapsamda, hizmetlerimizi yürütürken hep yanımızda olan yakın desteğini hissettiğimiz Sayın Valimiz, Çok değerli Milletvekili ve Siyasilerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, Çevreye duyarlı işletme ve sanayicilerimize, sivil toplum örgütlerine, çok değerli mesai arkadaşlarıma ve tüm Tokat halkına teşekkürlerimi arz ediyorum.

İlimiz genelinde ortaokullar arasında düzenlediğimiz yarışmalarda dereceye giren okulların öğrencilerine ödülleri; Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Suphi KÜSBECİ, İl Müdürümüz Ali YILMAZ, ÇED. ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Sayın Demet AKDAĞLI, Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Fatma Yasemin İSPİRLİ GÖKREM, Bilgi Teknolojileri, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Şube Müdürü Duran UZUN ve Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Mehmet Caner GÜLER tarafından verilmiştir.